Edi Rama ka vizituar sot qytetin e Korçës dhe të Ersekës, nga ku zhvilloi takime me qytetarët dhe pa nga fër se si po vijojnë punimet, një praktikë e zakonshme kjo para zgjedhjeve. Por mesa duket KM nuk i kishte marrë masat e duhura, pasi iu ça këpuca teksa ecte në rrugë. E janë pikërisht ato rrugë të pashtruara, në të cilat populli ka ecur gjatë 8 viteve qeverisje nga ana e rilindasve. Incidentin Rama e ndau edhe në rrjetet sociale.

Rama shkroi:

Ai momenti kur pyet veten ça dreqin kanë këmbët që janë lagur. *Miras, Devoll”,