Pak kohë më parë më ka rastisur që të shoh një mikeshën time që mbante një qese të vogël me sodë buke në xhep dhe herë herë e nxírrte dhe hante nga pak.

Në fillim mendoja se shija e sodës së bukës nuk ishte aspak e kën.dshme dhe në të njëjtën kohë isha e çuditur nga veprimi i saj ndaj dhe një ditë e pyeta se përse e konsumonte kaq shpesh sodën e bukës.

“Sepse përfitimet e saj më mrekullojnë dhe e shikon atë barkun që e kisha plot dhjám, tani e bëra petë fare”, më thoshte gjithnjë ajo.

Gjithnjë jam mësuar të lexoj se soda e bukës ka efekte të mrekullueshme për shëndetin dhe trupin e njeriut por nuk do ta kisha imagjinuar kurrë se me vetëm sodë buke, ne gratë mund të h.eqin qafe njëherë e mirë atë yndyrën e k.eqe dhe atë djámín e tepërt që na krijohet.

Në shumicën e rasteve sodën e bukës e kam përdorur për të pastruar sendet e shtëpisë, apo edhe për qëllime shëndetësore, por këtë radhë do të dal nga rutina ime dhe mënyrën se si ju mund të humbisni kilet e tepërta me sodën e bukës do t’ua tregoj edhe juve.

Gjatë stinës së verës, secila prej nesh ka synuar që të bëjë sa më shumë pushime dhe nuk i kemi vënë gojës “f.re” që të tregohemi të sinqerta dhe ka shumë prej nesh që kanë fituar më shumë se 5 kg për 1 ose 2 muaj dhe tani është koha që t’i zhdùkím sa më parë.

Gratë janë nëna dhe në shumicën e kohës nuk kanë kohë për të shkuar në palestër, madje e kanë ditën aq të lòdhshme dhe të ng.arkuar sa që nuk gjejnë as mundësi për të ndjekur dieta, ndaj dhe metoda e sodës së bukës do t’u vijë në ndihmë të gjitha grave.

Këshillë: Në këtë artikull do t’jua tregojmë të gjithë metodën se si ju ta përdorni sodën e bukës për të rënë në peshë, por në të njëjtën kohë ju duhet t’i kushtoni shumë vëmendje përbërësve dhe përgatitjes për të marrë rezultatet më të mira të mun.dshme.

Sa prej jush kanë në kuzhinën tuaj limon dhe sodë buke? Besoj se të gjitha prej nesh, ndaj dhe jeni gati për t’u futur punës!

Ja çfarë ju duhet:

2 filxhan çaji me ujë

3 lugë të vogla çaji me sodë buke

1 filxhan kafe me lëng limoni

Mënyra e saktë e përgatitjes:

Brenda një ene qelqí të pastër dhe transparente hídhíni të gjithë përbërësit që përmendëm më sipër dhe pèrzíejini së bashku. Ju do të shikoni se do të krijohet në masë si një “pastë” e bardhë.

Mënyra e saktë se si ta konsumoni:

Këtë lëng që ju krijuat, mbajeni në një enë të pastër dhe futeni brenda në zonën e freskët në frigoriferin tuaj (por jo në zonën e ngr.irjes).

Në mëngjes sapo të çoheni nga krevati, duhet të merrni një lugë gjelle nga kjo përzíerje.

Shënim: Edhe pse shumica prej jush mùnd të mendojë se kjo i shkáktòn pròbleme shëndetit tuaj dhe në veçanti stomakut, mjekët dhe ata që e kanë provuar kanë deklaruar se nuk ka asnjë efekt anësor apo shkátèrrùes.

Në të njëjtën kohë do të përmendim faktin se pasi ta keni marrë këtë lugë herët në mëngjes, pas 15 minutash ju duhet të konsumoni një mëngjes të lehtë sipas shijes tuaj.

Shtyypini videon ne vijim dhe prisni pak per tu shfaqur