Ylli i programit “SAVED By the Bell”, Dustin Diamond ka vd ekur ditën e sotme në moshën 44 vjeçare pas një beteje të fortë me ka ncerin e mush kërive në fazën e katërt, konfirmon “The Sun”.

Miku i ngushtë i Dustin, Dan Block konfirmoi lajmin tr agjik për “The Sun” të hënën. Dan, i cili mori avionin për të qenë pranë shtratit të tij këtë mëngjes, i tha “The Sun”: “Ne menduam se i kishin mbetur dhe 5 muaj jetë apo dhe më shumë. Ai po bëhej gati të shkonte në spital sot.

Unë isha atje, afër shtratit të tij. Ai nuk tha asgjë. Ai nuk ishte në gjendje të fliste. Ai po përpiqej të merrte frymë. Ne jemi të gjithë kaq të tron ditur.”

Zëdhënësi i Diamond, Roger Paul, tha në një deklaratë: “Dustin nuk vuajti. Për këtë, ne jemi mirënjohës”.

Kolegë të tjerë nga programi “Saved By the Bell” shprehen homazhet e tyre për yllin pas lajmit shkat ërrues.