Një tërmet i fuq ishëm ka god itur para pak minutash ishullin e Qipros në Greqi. Mësohet se tërmeti ishte 5.4 ballë i shkallës Rihter dhe sipas Qendrës Sizmologjike Euro-Mesdhetare, lëkundja kishte një thellësi prej 10 km.

Nga të dhënat bëhet me dije se tërmeti u ndje 38 km në juglindje të Nikosisë. Nga lëkundja është tronditur edhe në Nikosia dhe Larnaka,