Pas Kroacisë, lëkundje tërmeti janë rregjistruar edhe në Itali, ku sipas mediave italiane lëkundja ishte me epiqendër në Veronë me magnitudë 4.4 të shkallës Rihter.

Dridhja e tokës u ndje në shumë zona të Italisë Veriore, përfshirë edhe Milanon. Ndërkohë, po gjatë ditës së sotme Italia u go dit edhe nga dy lëkundje të tjera tërmeti, me epiqendër i pari afër Salizzole me madhësi 3.4 dhe i dyti, me madhësi 2.8.

Fatmirësisht nga lëkundjet nuk ka patur dëme të shkaktuara. Kujtojmë se ditën e sotme, një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.3 të shkallës Rrihter go diti Kroacinë, duke shkaktuar dë me të shumta materiale.

Deri më tani flitet për një vik timë, ndërsa dhjetëra persona kanë mbetur të pla gosur.