Mirketa Çobani lindi me 23 mars 1947 ne qytetin e Elbasanit. Ajo u diplomua ne Institutin e Larte te Arteve ne Tirane. Pas diplomimit, ajo ka punuar ne Teatrin Popullor dhe ne Teatrin e kukullave.

Ne vitin 1968 ajo beri debutimin e saj te pare ne filmin Horizonte te hapura ne rolin e Artes me regji te Viktor Gjikes dhe skenari nga Dritero Agolli.

Ajo luajti në filma me metrazh te gjate si, “Qyteti me i ri ne bote” ( 1974); mamaja e Fatmirit, skenari;

Muharrem Skenderi dhe regji te Xhanfize Kekos, “Shoku yne Tili” (1981); mesuese Drita, skenari; Qazim Kashari, Naum Bitri, Halil Kamberi; regjia: Fehmi Hoshafi:

“Dora e ngrohte” (1983) mesuese Zhani, skenari: Neshat Tozaj, Kujtim Çashku; “Koha nuk pret” (1984); skenari nga Dhimiter Xhuvani, Vangjel Leka, me regji nga Kujtim Meçaj