Nje nga kengetaret shqiptare me te njohura e me te pelqyera nga shqiptaret eshte Elvana Gjata, e cila edhe sot e kesaj dite vazhdon e ruan thjeshtesine e saj.

Nje kengetare si Elvana ka shume fansa dhe ne cdo skene qe arri ajo ka arritur te korri vetem suksese me secilen nga kenget e saj.

Edhe pse tani ajo eshte ne kulmin e karrieres se saj artistike ne kujtojme se ajo dikur ishte pjese e spektaklit “Ethet e se premtes mbrema”.

Disa nga momentet me te bukura te asaj kohe e ka postuar vete Elvana ku ka qene duke konkuruar me kengen e Mariza Ikonomit.