Mjeku popullor Ylli Merja ka treguar një recetë e cila pastron organizmin nga vi. ruset.

“Pergatisni nje caj antivi ral ne shtepi!

Lengjet e cajrat jane shume te keshillueshme per pastrimin e vi ruseve nga organizmi. Duhet te konsumoni sa me shume uje e lengje gjate kesaj periudhe. Nese konsumoni 3 gota ne dite me caj akoma me mire. Cajrat permbajne antioksidante te shumta, e rigoni e dafina jane antivi rale te fuqishem, bime qe ndodhen ne cdo shtepi!

Pergatitja e cajit per 4 persona: Ne 1.5 liter uje zieni 2 min. nje luge lule agulice, 2 luge gjelle rigon, 1 dore me gjethe dafine, 1 luge rozmarine, 1 luge levore vi dhi.

Konsumoni 2 gota ne dite, mengjes e darke (2200 ml te rriturit dhe 2 100 ml femijet )

Propolis Blete: Konsumoni 2 deri ne 3 here ne dite nga 10 pika per te rriturit dhe 2-3 here ne dite nga 5 pika per femijet. Propolisi pihet para ose pas ushqimit. Mund te hidhet ne leng portokalli (perthithet me lehte nga organizmi ne leng portokalli dhe femijet e konsumojne lehtesisht), apo ne cdo leng frutash, uje qumesht, etj. Mund te hidhet NE CDO LENG TE FTOHTE..”, këshillon Ylli Merja.