Pas fotove që rrjedhën një ditë më parë, BMW edhe zyrtarisht ka zbuluar modelin M5 2021.

Duke bërë jehonë me Seritë 5 Facelifte, modeli me performancë të lartë përmban një grilë të ridizajnuar dhe fenerët e rivendosur. Modeli gjithashtu është pajisur me parakolpë “më dramatikë”, një difuzer të modifikuar dhe ndriçues të ri me një pamje tre dimensionale.

Përveç ndryshimeve të vogla të stilit, BMW i
dha M5 pesë ngjyra të reja të jashtme duke përfshirë Brands Hatch Grey dhe
Motegi Red Metallic. Ekzistojnë gjithashtu rrota të reja të disponueshme 20 inç
me burim nga M8, shkruan IndeksOnline.

Duke kaluar në kabinë, shoferët do të gjejnë një kabinë të njohur me një sistem infotainment më të madh 12.3 inç i cili tani përmban Android Auto dhe navigimin me bazë cloud.

Motori V8 me dy turbo 4.4 litra V5 i M5 mbart dhe vazhdon të prodhojë 592 kuajfuqi (441 kë / 600 PS) dhe 553 lb-ft (750 Nm) çift rrotullues. I lidhur me një transmetim automatik me tetë shpejtësi i cili dërgon energji në një sistem të drejtimit të të gjitha rrotave, me modalitete 2ëD, 4ëD dhe 4ëD Sport. Ky konfigurim mundëson që makina të raketojë nga 0-62 mph (0-100 km / h) në vetëm 3.4 sekonda.

Blerësit që kërkojnë më shumë fuqi mund të zgjedhin M5 Competition e cila ka 617 kf (460 kë / 625 PS) dhe 553 lb-ft (750 Nm) çift rrotullues.

Duke folur për performancën, inxhinierët kanë
rregulluar mirë pezullimin në M5 Competetion. Ajo mund të përmirësojë rehati në
udhëtim gjatë ngasjes në autostradë me shpejtësi të lartë, si dhe mbi gunga.

Modeli do të lansohet në gusht dhe çmimi gjerman fillon me 120.900 € për M5 dhe 129.900 € për M5 Competition.