Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje ndodhej në Gjirokastër ditën e sotme, nga ku u shpreh se Shqipëria ka nevojë për zhvillimin që sjell punësim dhe për drejtësi që nuk krijon korrupsion.

I pyetur nga gazetarët se cili është qëllimi i LVV në Shqipëri, Kurti u përgjigj:

“Sot jemi këtu në Gjirokastër, në kalanë e Gjirokastër, te vendi ku një javë pasi u ngrit flamuri nga Ismail Qemali në Vlorë u ngrit edhe në Gjirokastër, së bashku me Kreshnik Mergjani, i cili është kandidat për deputet në Kuvendin e Shqipërisë dhe të cilin LVV e mbështet dhe puna e parë e të cilit ka qenë këtu në kalanë e Gjirokastrës”.

Albin Kurti në kuadër të fushatës elektorale që po kryen në Shqipëri, një ditë më parë është takuar me Ilir Metën, Lulzim Bashën e Sali Berishën. Ai konfirmoi se ka kryer një takim edhe me kryeministrin e vendit, Edi Ramën.

-U takuat Presidentin dhe kreun e opozitës, ndërsa kryeministrin Rama jo, a tregon kjo një ftohje mes jush?

“Unë i kam të tre dje, edhe kryeministrin Rama, edhe Presidentin edhe kryetarin Basha”, tha kreu i LVV.

-Duke qenë se janë tre deputetë a do i bashkoheni koalicionit opozitar apo do jeni të pavarur?

“Jane tre kandidatë të pavarur të cilit ne i mbështesim, Kreshnik Mergjani në Gjirokastër, Bojken Abazi në Tiranë dhe Iliaz Shehu në Lezhë, këta janë të pavarur dhe ne i duam për deputetë të kuvendit të Shqipërisë që të angazhohen për përparimin e të gjithëve sepse Shqipëria ka nevojë për zhvillimin që sjell punësim dhe për drejtësi që nuk krijon korrupsion”, tha më tej Kurti.

Shtyypini videon ne vijim dhe prisni pak per tu shfaqur