Futbollisti i Athletic Bilbaos, Aitor Gandiaga, ka vde kur në moshën 23- vjeçare pas një përplasjeje me makinë.

Gandiaga, i cili gjithashtu luajti në ekipin e të rinjve Eibar, u trajnua në kategoritë e ulëta të Athletic Club de Bilbao dhe tani ishte në huazim te Gernika.

Aks identi ndodhi rreth orës 17.40 të së sielës, 3 janar, kur një Peugeot 307 dhe një autobus u përplasën ndërsa udhëtonin pranë.

Si rezultat i aksi dentit, Aitor Gandiaga, fatkeqësisht vd iq, ndërsa shoferi i autobusit dhe një pasagjere femër u dërguan në spital.

Vde kja tra gjike e Gandiagas ndodhi në një ditë ndryshimesh për Athleticun, i cili me gjithë fitoren e Elches shka rkoi menaxherin Gaizka Garitano dhe njoftoi ardhjen e Marcelino García Toralit.