Me síguri të gjithë prej jush e kanë dëgjuar sodën e bukës dhe ajo është një produkt që nuk mùngon nga shtëpitë tona.

Para shumë kohësh, madje do të thonin që në kohën e gjysheve tona, soda e bukës përdorej si për shèrim nga shumë pròbleme të ndryshme shëndetësore, e deri në pastrim dhe në shumëllojshmëri të tjera që vetëm vetitë e sodës së bukës arrinin t’i zgjidhnin.

Në ditët e sotme, përdorimi i sodës së bukës është zgjeruar shumë dhe e dini kush është më e bukura?

Tashmë këtë produkt ju mùnd ta përdorni edhe për t’u liruar nga ato kilet shtesë që ju janë krijuar në trup si pasojë e fitimit të peshës shtesë ose të krijimit të yndrynave të kèqíja.

Disa studime në Universitetet të ndryshme në mbarë botën kanë nxjerrë si konkluzion se ka disa medota shumë të natyrshme dhe mjáft efikase për të rènë në peshë, duke evítùar sa më shumë dietat dhe duke përdorur vetëm sodën e bukës?

Por, a është e mùndur diçka e tillë, pasi nëse rezultati do të ishte premtues, kjo do të ishte si një dhuratë. Pra, e thënë më qartë, të hùmbasësh në peshë dhe vetëm me sodë buke duket si një mrèkulli, edhe pse shumë nuk do ta besonin kùrrë.

Në artikullin e sotëm kemi vendosur të ndájmë me ju eksperiencën e një zonje, e cila deklaroi se kishte shtuar më shumë se 5 kilogramë në trupin e saj dhe kjo kishte ndodhur në më pak se 1 muaj.

Ajo thotë se e ndíente veten shumë të rèndùar dhe se dëshironte të híqte sa më parë ato kilet e tèpèrta, por dieta për të ishte luks.

Dhe çfarë kishte bërë? Ajo na tregoi metodën e saj me sodën e bukës dhe pasi kemi vërtetuar për të gjithë efektet e arritura, gjithçka po e ndájmë me ju.

Është shumë e këshillueshme që ju të shikoni me shumë vëmendje përbërësit e kësaj rècète dhe të ndíqni me shumë kùjdes mënyrën se si përgatitet pasi nëse bëni çdo gjë në mënyrën e saktë, ajo do të fùnksíonojë.

Çfarë ju nèvòjitet:

Dy fílxhan çaji të mbùshur me ujë të pastër

Tre lugë çaji plot me sodë buke

1 lugë gjelle me lëng limoni

Ja si ta përgatisni në shtëpi:

Merrni një enë të madhe dhe brenda saj shtoni ujin, sodën e bukës dhe lëngun e limonit dhe brenda në enën ku i keni hèdhur të gjitha, ju duhet që t’i pèrzíeni sa më mirë deri sa të krijohet një masë e bardhë e cila do t’ju ngjajë me një masë si një pastë.

Ja se si duhet ta konsumoni këtë pèrzíerje:

Pasi ta keni përgatitur ashtu siç e treguam më sipër, ju këtë “pastë” prej sodës së bukës duhet ta mbani në frigorifer.

Çdo mëngjes sapo të ngriheni nga gjumi, merrni një lugë gjelle dhe konsumoni pak nga kjo “pastë” e përbërë nga soda e bukës.

KËSHILLË: Pasi ta keni konsumuar në mëngjes, ju duhet të prísni të kalojë çerek ore dhe më pas ju duhet të hani mëngjesin tuaj.

Mjèkët e shumtë që kanë studiuar këtë mënyrë konsumimi të pastës së krijuar nga soda e bukës kanë deklaruar se nuk përbën asnjë dèm apo nuk i jep asnjë efèkt anèsòr në organizmin si të meshkujve dhe të femrave.